09 آوریل

آسیب بافت چشم

آسیب بافت چشم

چشم عضوی حساس و مهم در بدن به شمار می رود ، لذا ویژگی یک چشم سالم داشتن بافتی سالم برای داشتن بینایی خوب می باشد. مراقبت از چشم ها و رعایت بهداشت چشم در پیشگیری از آسیب بافت چشم بسیار موثر می باشد.

آسیب-بافت-چشم

عوامل آسیب به چشم

عوامل متعددی می توانند منجر به آسیب دیدن بافت چشم شوند. آسیب بافت چشم ممکن است بر اثر عوامل خارجی یا عوامل داخلی رخ دهد.

عوامل خارجی

چشم از بیرون در معرض تهاجمات بسیاری قرار دارد که غالبا این تهاجمات در محیط کار اتفاق می افتند.

در مواردی که اجسام ساده ای نظیر مژه ، گرد و خاک و غیره وارد چشم شوند ، به راحتی قابل دسترس بوده و می توان آن را با شستشو با آب از چشم خارج نمود.

چنانچه آسیب بافت چشم به دلایلی از قبیل انفجار ، تصادف ، سوختگی ، پرتوها و اشعه ها ، اصابت ضربه ، گازهای شیمیایی ، جوشکاری بدون رعایت ایمنی ، عفونت و غیره اتفاق بیفتد ، می تواند منجر به تهدید سلامت چشم ، آسیب بافت های داخلی چشم و سوراخ شدن حدقه چشم گردد.

  • پرتوها و اشعه ها

اشعه هایی نظیر اشعه ماورای بنفش می توانند منجر به ایجاد سوختگی های سطحی قرنیه شوند و پیامدهایی از قبیل سوزش چشم ، درد چشم ، سردرد و غیره را ایجاد نمایند.

  • گازهای شیمیایی

گازهای شیمیایی خطرناك می توانند سلامتی چشم را تهدید نمایند ، که جهت پیشگیری از آسیب چشم در اثر گازهای شیمیایی باید اقدام به نصب دستگاه های مكنده و رسوب دهنده صورت گیرد.

 عوامل داخلی

عوامل داخلی متعددی می توانند منجر به آسیب به بافت چشم ، رگ ها و اعصاب داخلی چشم گردند. در ادامه به شرح برخی از این عوامل می پردازیم :

  • زخم قرنیه

انواع زخم های قرنیه می توانند سلامت چشم را به مخاطره بیاندازند. بنابراین حتی بروز یک خراش جزئی در سطح چشم ، برخورد ضربه یا ورود ذرات به چشم می تواند سبب ایجاد زخم در چشم ، بروز عفونت و در بدترین حالت منجر به کوری فرد شود.

  • بیماری های عفونی

بیماری های عفونی چشم غالبا بر اثر میكروب های چركی متداول رخ می دهند. این میکروب ها از طریق انگشتان دست ، دستمال های آلوده ، ورود گرد و غبار و سینوس ها وارد چشم می شوند. مراقبت و حفظ سلامت قرنیه ، بهترین راه جهت پیشگیری از بیماری های عفونی چشمی می باشد ، زیرا آسیب بافت پوششی قرنیه احتمال رشد میكروب های عفونی را افزایش می دهد.

درباره نویسنده

دکتر ترابی
دکتر حمید رضا ترابی- جراح و متخصص چشم - فوق تخصص جراحی شبکیه

پاسخ