20 مارس

اختلالات چشمی

اختلالات چشمی

اختلالات چشمی : چگونگی عملکرد بینایی بر اساس هماهنگی و تناسب دقیق بین انحنای قرنیه ، قدرت عدسی و طول کره ی چشم و سلامت شبکیه و عصب بینایی تعیین می شود. چنانچه در کار هر یک از این بخش ها حالت غیر طبیعی ایجاد شود ، امواج نوری به طور صحیح بر روی شبکیه متمرکز نشده و اختلالات چشمی بروز می نماید.

اختلالات چشم

از جمله اختلالات چشمی می توان به بیماری هایی از قبیل دور بینی ، نزدیک بینی ، آستیگماتیسم ، شب کوری ، خشکی چشم ، انحراف چشم و غیره اشاره نمود که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

  • دور بینی : یکی از عیوب انکساری بینایی می باشد و در صورت ابتلا به دور بینی  فرد دچار تاری دید می شود. لازم به ذکر است که دور بینی در مقایسه با نزدیک بینی رایج تر است و عموما منشا آن وراثتی می باشد.
  • نزدیک بینی : از شایع ترین عیوب انکساری چشم می باشد. در این بیماری امواج نورانی در ناحیه ای در بخش جلوی شبکیه متمرکز می شوند و فرد برای دیدن اشیای دور دچار مشکل می شود. امکان پیشرفت این اختلال بسیار زیاد است و قدرت بینایی را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

اختلالات چشمی

اختلالات چشم :

  • آستیگماتیسم : نوعی نقص در انحنای قرنیه یا عدسی چشم می باشد. فرد مبتلا به آستیگماتیسم هم در فاصله نزدیک و هم در فاصله دور دچار تارى دید شده ، در بخش هایی از میدان بینایی دچار اعوجاج شده و در دیدن خطوط افقی، عمودی و مایل نیز دچار تاری دید می شود.
  • شب کوری : نوعی اختلال بینایی می باشد و می تواند ناشی از بیماریهای ارثی و یا نشانه کمبود ویتامین  A باشد. در صورت ابتلا به شب کوری ، دید فرد در تاریکی یا هنگام شب به صورت غیر طبیعی دچار اختلال می شود.
  • خشکی چشم : در این بیماری ، سطح چشم به دلیل کمبود اشک خشک شده و منجر به تاری دید می شود.
  • انحراف چشم : ناشی از عدم هماهنگی عضلانی بین چشم ها می باشد و منجر به غیر همسو شدن چشم ها می گردد. این عارضه ممکن است در یک چشم یا در هر دو چشم رخ دهد و چشم را به سمت داخل ، خارج ، بالا یا پایین منحرف نماید.
  • قوز قرنیه : نوعی بیماری غیرالتهابی پیشرونده قرینه می باشد و معمولا زمینه ارثی داشته و طی آن قرنیه نازک تر شده و به شکل مخروط در می آید.
  • سردرد : عموما سردرد ها ناشی از مشکلات مرتبط با چشمها نیستند و در اثر عواملی مثل میگرن، استرس ، نگرانی ، خستگی ، گرسنگی و غیره ایجاد می شوند. کارهای طولانی مدت چشمی مانند مطالعه فقط میزان وقوع یا شدت آن را افزایش می دهند .

درباره نویسنده

دکتر ترابی
دکتر حمید رضا ترابی- جراح و متخصص چشم - فوق تخصص جراحی شبکیه

پاسخ

هجده − 2 =