28 جولای

خونریزی شبکیه

خونریزی شبکیه

خونریزی شبکیه ، یکی از بیماری های چشم می باشد که در اثر پارگی عروق خونی چشم اتفاق می افتد. پارگی عروق خونی به دلایل متفاوت و در سنین مختلف رخ می دهد.

این اتفاق معمولا خطرناک نیست و به مرور زمان درمان می شود ولی فرد باید سریعا به پزشک متخصص مراجعه کند.

هنگامی که خونریزی شبکیه رخ می دهد بیمار دچار تاری دید شود.

علت خونریزی شبکیه

از دلایل خونریزی شبکيه می توان به افزایش فشار خون ، بیماری دیابت ، ضربه خوردن به چشم ، بعضی از  بیماری های چشمی و غیره اشاره کرد.

پیشگیری از خونریزی شبکیه چشم

می توان با رعایت نکاتی در رژیم غذایی ، ورزش کردن ، کنترل قند خون ، کنترل فشار خون و غیره از بروز خونریزی شبکيه جلوگیری کرد.

علائم خونریزی شبکیه

 1. تار دیدن به صورت ناگهانی
 2. مگس پران
 3. جرقه های نورانی
 4. کوری ناگهانی.

خونریزی شبکیه

شبکیه چیست ؟

شبکیه ، داخلی ترین لایه چشم می باشد که بسیار نازک است و حاوی سلول های عصبی و گیرنده نور است که پس از دریافت نور ، آن را به عصب بینایی انتقال می دهد و قابلیت دیدن را به مغز می دهد.

روش های درمان خونریزی شبکیه

برای درمان خونریزی شبکيه راه های متفاوتی وجود دارد مانند :

 • درمان با لیزر
 • جراحی چشم
 • تزریق دارو درون چشم

هنگامی که بیمار برای درمان خونریزی شبکيه ، به پزشک متخصص مراجعه می کند اگر خونریزی و مشکل تاری دید زیاد باشد ممکن است لازم باشد تا بیمار مدتی صبر کند تا خون در چشمش جذب شود در این صورت پزشک می تواند منبع خونریزی را پیدا کند.

پزشک برای انتخاب هر کدام از راه های درمانی ، مسائلی همچون : سن ، سوابق پزشکی ، میزان آسیب وارد شده به شبکیه ، نحوه زندگی بیمار را در نظر می گیرد.

درمان با لیزر : در این روش پزشک متخصص ، اشعه لیزر را به سمت قسمت آسیب دیده شبکیه چشم می فرستد با استفاده از این روش ، رگ های خونریزی دهنده از بین می روند و معمولا باعث بهبودی در دید می شود.

جراحی لیزر ، باعث می شود رشد رگ های خونی غیر طبیعی چشم ، کاهش یابد.

جراحی چشم : در صورتی که خونریزی شبکيه ، وسعت یافته باشد پزشک متخصص ، جراحی شبکیه چشم را پیشنهاد می دهد در این صورت علاوه بر خارج کردن خون ، بافت های اضافی ایجاد شده روی شبکیه نیز برداشته می شوند.

خارج کردن خون از چشم باعث می شود چشم دوباره دید خود را به دست آورد.

تزریق دارو درون چشم : در این روش پزشک متخصص چشم ، داروهای ضد نورگزایی را در درون چشم تزریق می کند ، تعداد دفعات تزریق دارو بسته به بیمار متفاوت می باشد.

خونریزی شبکیه

درمان خونریزی شبکیه در بیماران دیابتی

بیماری دیابت ، باعث می شود که قند به درستی در بدن استفاده نشود بنابراین می تواند باعث افزایش قند خون ، تشنگی ، تکرر ادرار و غیره شود.

افرادی که مبتلا به بیماری دیابت هستند باید بدانند که بیماری دیابت ، تاثیر زیادی بر روی ایجاد بیماری های چشمی مانند آب مروارید ، آب سیاه ، خونریزی شبکیه و غیره دارد ، پس برای جلوگیری از بیماری های دیگر باید مرتب دیابت خود را کنترل کنید.

کسانی که بیماری دیابت دارند شانس بیشتری برای مبتلا شدن به خونریزی شبکیه دارند هم چنین احتمال نابینایی در این افراد نیز بیشتر است.

در بیماران دیابتی به علت وجود قند خون بالا بیماری خونریزی شبکیه به وجود می آید و اگر به موقع تشخیص و درمان نشود باعث آسیب بینایی فرد می شود.

بیمارانی که دیابت دارند باید مرتبا تحت معاینه توسط چشم پزشک قرار گیرند تا از مبتلا شدن به بیماری های چشمی در امان بمانند.

خونریزی شبکیه چشم در افراد دیابتی ممکن است هیچ علائمی نداشته باشد ، در این صورت اگر به موقع تشخیص داده نشود می تواند منجر به اختلال در بینایی شود به همین دلیل بیماران دیابتی باید هر چند وقت یک بار تست غربالگری انجام دهند.

تست غربالگری به منظور معاینه و عکس برداری از قسمت پشت چشم انجام می شود تا وضعیت چشم بیمار مشخص گردد.

برای درمان خونریزی شبکیه چشم در افراد دیابتی نیز از سه روشی که در بخش روش های درمان خونریزی شبکیه گفته شده است ، استفاده می شود.

افرادی که بیماری دیابت دارند باید برای پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری خونریزی شبکيه اقداماتی انجام دهند مانند :

 • همیشه باید قند خون ، فشار خون و کلسترول خون خود را کنترل کنند.
 • داروهایی که توسط پزشک برای شان تجویز شده است را مرتب استفاده کنند.
 • تست های غربالگری خود را به موقع انجام دهند.
 • اگر مشکلی در بینایی خود داشتند سریعا به پزشک متخصص چشم مراجعه کنند.
 • وزن خود را متناسب نگه دارند.
 • از رژیم غذایی مناسب استفاده کنند.
 • بیماران دیابتی باید از مصرف سیگار خودداری کنند.

درباره نویسنده

پاسخ