13 مارس

درمان بیماری های شبکیه

درمان بیماری های شبکیه

امروزه برای درمان بیماری های شبکیه چشم روش های جدیدی مطرح می باشد. تصاويري که توسط چشم مشاهده می شود توسط شبکیه ثبت شده و از طريق اعصاب بینایی از شبکیه به مغز ارسال می شود. در صورت ابتلا به بیماری های شبکیه، بینایی چشم کاهش می یابد.

درمان بیماری های شبکیه

روش های درمان بیماری های شبکیه

در همه زمینه های علم چشم پزشکی و درمان بيماري هاي شبکيه در سراسر دنیا پیشرفت های زیادی به دست آمده است. برخی از روش های درمان بیماري هاي شبکيه از فاز تحقیقاتی عبور نموده و هم اکنون در مرحله بالینی و اجرا می باشند اما برخی از روش ها هنوز در فاز تحقیقاتی قرار دارند.

دارو درمانی ، سلول درمانی  با استفاده از سلول های بنیادی ، ژن درمانی و شبکیه مصنوعی روش هاي نوین درمان بيماري هاي شبکيه می باشند.

دارو درمانی

هر ساله تعداد داروهایی که جهت درمان بیماري هاي شبکيه به کار می روند افزایش می یابد. کارآیی داروهای جدید در مقایسه با داروهای قبلی بیشتر بوده و از طریق مهار فاکتورهای بیماری زا بیماری های شبکیه چشم را درمان می کنند.
مکانیزم این داروها بدین صورت است که به داخل چشم تزریق شده و گاها در بازه های زمانی معینی نیاز به تکرار تزریق می باشد.

سلول درمانی با استفاده از سلول های بنیادی

استفاده از سلول های بنیادی یکی از روش های درمان بیماري هاي شبکيه چشم می باشد.
استفاده از سلول های بنیادی جهت درمان بیماري هاي شبکيه در مرحله کارآزمایی حیوانی قرار دارد و برای استفاده روی انسان به سال ها زمان نیاز دارد.

ژن درمانی

این روش به منظور درمان بیماری های ژنتیکی به کار می رود و هنوز در مرحله تحقیقاتی قرار دارد. در همین مطالعات تحقیقاتی محققان توانسته اند برخی بیماران را معالجه نموده و دید آنها را به میزان زیادی بهبود بخشند. این روش درمانی برای تبدیل شدن به یک روش درمانی جامع باید مراحل زیادی را طی کند.

شبکیه مصنوعی

پیوند شبکیه مصنوعی از دستاوردهای بزرگ در حوزه چشم پزشکی و تحولی نوین در درمان بیماري هاي شبکيه چشم می باشد. کاشت شبکیه مصنوعی چشم در راستای درمان بیماران کم بینا و نابینا انجام پذیرفت و امیدواری زیادی برای درمان کوری مطلق و کوری مادرزادی ایجاد کرد اما این روش هم همچنان در حال مطالعه و تکامل می باشد.

دکتر حمیدرضا ترابی

جراح و متخصص چشم ، فوق تخصص جراحی شبکیه

درباره نویسنده

دکتر ترابی
دکتر حمید رضا ترابی- جراح و متخصص چشم - فوق تخصص جراحی شبکیه

پاسخ

نه − 1 =