13 مارس

درمان بیماری های شبکیه

درمان بیماری های شبکیه

امروزه برای درمان بیماری های شبکیه چشم روش های جدیدی مطرح می باشد. تصاويري که توسط چشم مشاهده می شود توسط شبکیه ثبت شده و از طريق اعصاب بینایی از شبکیه به مغز ارسال می شود. در صورت ابتلا به بیماری های شبکیه، بینایی چشم کاهش می یابد.

درمان بیماری های شبکیه

روش های درمان بیماری های شبکیه

در همه زمینه های علم چشم پزشکی و درمان بيماري هاي شبکيه در سراسر دنیا پیشرفت های زیادی به دست آمده است. برخی از روش های درمان بیماري هاي شبکيه از فاز تحقیقاتی عبور نموده و هم اکنون در مرحله بالینی و اجرا می باشند اما برخی از روش ها هنوز در فاز تحقیقاتی قرار دارند.

دارو درمانی ، سلول درمانی  با استفاده از سلول های بنیادی ، ژن درمانی و شبکیه مصنوعی روش هاي نوین درمان بيماري هاي شبکيه می باشند.

دارو درمانی

هر ساله تعداد داروهایی که جهت درمان بیماري هاي شبکيه به کار می روند افزایش می یابد. کارآیی داروهای جدید در مقایسه با داروهای قبلی بیشتر بوده و از طریق مهار فاکتورهای بیماری زا بیماری های شبکیه چشم را درمان می کنند.
مکانیزم این داروها بدین صورت است که به داخل چشم تزریق شده و گاها در بازه های زمانی معینی نیاز به تکرار تزریق می باشد.

سلول درمانی با استفاده از سلول های بنیادی

استفاده از سلول های بنیادی یکی از روش های درمان بیماري هاي شبکيه چشم می باشد.
استفاده از سلول های بنیادی جهت درمان بیماري هاي شبکيه در مرحله کارآزمایی حیوانی قرار دارد و برای استفاده روی انسان به سال ها زمان نیاز دارد.

ژن درمانی

این روش به منظور درمان بیماری های ژنتیکی به کار می رود و هنوز در مرحله تحقیقاتی قرار دارد. در همین مطالعات تحقیقاتی محققان توانسته اند برخی بیماران را معالجه نموده و دید آنها را به میزان زیادی بهبود بخشند. این روش درمانی برای تبدیل شدن به یک روش درمانی جامع باید مراحل زیادی را طی کند.

شبکیه مصنوعی

پیوند شبکیه مصنوعی از دستاوردهای بزرگ در حوزه چشم پزشکی و تحولی نوین در درمان بیماري هاي شبکيه چشم می باشد. کاشت شبکیه مصنوعی چشم در راستای درمان بیماران کم بینا و نابینا انجام پذیرفت و امیدواری زیادی برای درمان کوری مطلق و کوری مادرزادی ایجاد کرد اما این روش هم همچنان در حال مطالعه و تکامل می باشد.

درمان-بیماری-های-شبکیه

بیماری های شبکیه

ابتلا به بیماری های شبکیه در هر رده سنی می تواند اتفاق بیفتد ، لذا افراد همواره از آغاز تولد تا دوران میانسالی در معرض این بیماری قرار دارند.

برخی بیماری های مادرزادی نظیر شب کوری ممکن است در آغاز تولد رخ داده و سلامتی بینایی را به مخاطره بیاندازد.

اصابت ضربه به چشم در سنین کودکی تا جوانی نیز از شایع ترین علل بروز مشکلات شبکیه می باشد. در دوران میانسالی نیز به دلیل افزایش احتمال ابتلا به دیابت ، احتمال ابتلا به بیماری های چشمی نیز افزایش می یابد.

درمان بیماری های شبکیه از طریق سلول های بنیادی

در حال حاضر فاز تحقیقات آزمایشگاهی و مطالعات حیوانی برای درمان بیماری های شبکیه توسط سلول های بنیادی به اتمام رسیده و نتایج به دست آمده حاکی از دستاورد محققان در رابطه با سلول های قابل پیوند به بدن انسان می باشد هرچند هنوز هم امکان استفاده از این روش در درمان بیماریهای شبکیه در انسان مهیا نیست.

به کمک این شیوه درمانی می توان بیماری های چشمی ای که به دلیل اختلال در عملکرد سلول های اپی تلیوم دارای رنگدانه مرتبط با بینایی است را درمان نمود.

نابینایی مرتبط با سن ، که آغاز آن از سنین میانسالی بوده و تدریجا و در اثر از بین رفتن سلول ها ختم به کم بینایی می شود از جمله این نوع بیماری ها می باشد.

اشتارگارت از دیگر انواع این بیماری است که نوجوانان و جوانان را درگیر می نماید و منشا ژنتیکی دارد. در این بیماری برای ایجاد سلول های پیوندی از سلول های بنیادی جنینی استفاده می شود که در بازه زمانی 60 روزه به سلول های اپی تلیوم حاوی رنگدانه بینانی تمایز داده می شود و امید آن است که به زودی بتوان به کمک سلول های بنیادی این نوع بیماری را تا حدودی درمان نمود.

پیوند سلول های بنیادی در چشم

با توجه به نتایج طرح های تحقیقاتی در رابطه با پیوند سلول های بنیادی در چشم که هم اکنون به طور محدودی بر روی انسان در حال مطالعه و کارآزمایی بالینی است می توان گفت که محققان در افراد مبتلا به بیماری اشتارگارت و AMD به کمک سلول های بنیادی جنینی ، توانسته اند به مدت 4 ماه بعد از پیوند سلول های اپی تلیوم رنگدانه دار در این بیماران بهبودی نسبی بینایی را ایجاد نمایند.

سن درمان بیماری های شبکیه با سلول های بنیادی

در حال حاضر این روش تحقیقاتی، روی افرادی که در میانسالی قرار دارند مورد بررسی است.

درباره نویسنده

دکتر ترابی
دکتر حمید رضا ترابی- جراح و متخصص چشم - فوق تخصص جراحی شبکیه

One thought on “درمان بیماری های شبکیه

  1. drtorabiadm - جولای 7, 2019 در 8:10 ق.ظ

    سلام
    در حال حاضر درمان موثری برای بیماری اشتارگارت وجود ندارد. روش هایی در حال مطالعه و پژوهش هست اما هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است.

    پاسخ

پاسخ