04 آوریل

مراقبت از چشم ها

مراقبت از چشم ها

چشم ها از مهمترین و حساس ترین اعضای بدن هستند و دارای ساختار پیچیده ای می باشند؛ به همین دلیل مراقبت از چشم ها از اهمیت بالایی برخوردار است. جراح و متخصص چشم ، شما را از انجام این اقدامات آگاه می کند.

مراقبت-از-چشم-ها

به منظور جلوگیری از بروز مشکلات و اختلالات چشمی ، رعایت این نکات الزامی می باشد:

  • از مالیدن چشم ها خودداری نمایید.

دست ها به دلیل برخورد با اجسام مختلف همیشه در معرض آلودگی ها، باکتری ، گرد و خاک و غیره قرار دارند و یکی از علل انتقال بیماری به چشم می باشند ، بنابراین از مالیدن دست ها به چشم جدا خودداری کنید.

  • ازعینک های آفتابی مناسب استفاده کنید.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش موجب آسیب قرنیه یا فتوکراتیت در افراد می شود. همچنین احتمال انحطاط شبکیه چشم را افزایش می دهد. بنابراین حتما از عینک های آفتابی یا کلاه لبه دار استفاده نمایید.

  • استفاده از لنز های طبی

چنانچه از لنز های طبی استفاده می کنید ، حتما دقت داشته باشید که به هنگام خواب و استراحت، لنز را از چشم خود خارج کنید. استفاده از لنز به هنگام خواب موجب کاهش اکسیژن رسانی به قرنیه می شود.

  • با آرایش چشم نخوابید.

همیشه قبل از خواب، آرایش چشم هایتان را پاک کنید و چشم را شستشو دهید، چرا که خوابیدن با آرایش می تواند باعث مسدود شدن روزنه های غدد لبه پلک ها یا ایجاد گل مژه یا عفونت چشم شود.

  • خواب کافی داشته باشید.

خواب کافی برای افراد بزرگسال روزانه بین 7 الی 8 ساعت می باشد. چنانچه خواب کافی نداشته باشید، چشم دچار خستگی می شود. از علائم خستگی چشم می توان به سوزش چشم ، خشکی چشم یا اشک ریزش فراوان ، دوبینی یا تاری دید ، حساس شدن به نور و احساس درد در شانه ها و گردن اشاره کرد.

  • رعایت فاصله مناسب با لوازم الکترونیکی

نگاه کردن مداوم به صفحه نمایش اعم از کامپیوتر ، موبایل و تلویزیون موجب فشار وارد شدن به چشم و در نهایت خشکی چشم می شود. اشعه صفحه های نمایش موجب خستگی چشم خواهند شد. بنابراین تا جای ممکن استفاده از این لوازم را کاهش دهید یا با رعایت فاصله مناسب از آنها استفاده نمایید.

درباره نویسنده

دکتر ترابی
دکتر حمید رضا ترابی- جراح و متخصص چشم - فوق تخصص جراحی شبکیه

پاسخ

9 − چهار =