15 سپتامبر

کوررنگی

کوررنگی

همانطور که از نام بیماری کوررنگی می توانیم پی ببریم این بیماری باعث اخلال در دیدن رنگ ها می شود و بیماران را در تشخیص رنگ دچار مشکل می کند.

 کوررنگی

دلایل ابتلا به کوررنگی

شبیکه چشم تشکیل شده از سلول های مخروطی شکل می باشد که این سلول های مخروطی حاوی رنگ دانه ها هستند و وظیفه مشاهده و تشخیص رنگ ها را بر عهده دارند ؛ حال فردی که مبتلا  به بیماری کور رنگی است سلول ها و عصب چشمان او آسیب دیده اند.

افزایش سن یکی دیگر از دلایل ابتلا به بیماری کور رنگی می باشد ؛ زیرا امکان آسیب دیدن سلول های مخروطی چشم در سنین پیری وجود دارد.

بیماری کوررنگی از طریق ژنتیک نیز به افراد منتقل می شود و نوع ژنتیکی در پسرها بیشتر دیده می شود.

ژن بیماری کوررنگی روی کروموزوم X قرار دارد. زنان دو کروموزوم X دارند و در صورتی که یکی از آن ها آسیب ببیند دیگری آسیب دیدگی را جبران می کند در حالی که آقایان یک کروموزوم X  و یک کروموزوم Y دارند و در صورت آسیب دیدن کروموزم X  امکان جبران آن وجود ندارد به همین دلیل کوررنگی در مردان شایعتر است.

کوررنگی

انواع کور رنگی

بیماری کور رنگی چند نوع دارد که آن ها عبارت اند از :

  • تک رنگی بینی : این نوع از کور رنگی بسیار نادر است و فردی که مبتلا به آن می باشد هیچ رنگی را دریافت نمی کند و نمی توانند ببیند.
  • دو رنگ بینی : فردی که مبتلا به این نوع از بیماری کور رنگی است ، نمی تواند رنگ ها را به طور کامل تشخیص دهد ؛ دو رنگ بینی خود به سه دسته تقسیم می شود که آن ها عبارت اند از :
  1. سرخ کوری : در این حالت فرد قادر به تشخیص رنگ قرمز نیست و نمی تواند آن را ببیند.
  2. سبز کوری : شایع ترین نوع دو رنگ بینی ، سبز کوری است که در این صورت بیمار توانایی تشخیص رنگ سبز را ندارد.
  3. آبی کوری : فردی که مبتلا به آبی کوری شده باشد ، توانایی تفکیک رنگ های آبی و سبز را با یکدیگر ندارد و نمی تواند رنگ آبی را تشخیص دهد.
  • سه رنگ بینی : شایع ترین نوع کوررنگی سه رنگ بینی می باشد که بیمار توانایی تشخیص درست رنگ ها را ندارد و مانند حالت دو رنگ بینی در تشخیص رنگ های آبی و قرمز و سبز با مشکل مواجه می شود.

درباره نویسنده

پاسخ